34ADP15B7M7QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP15B7M7QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Length - Termination :
0.125 inch
Actuator Finish :
Chrome
Reach Compliance Code :
Compliant
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination Type, Color :
Compliance :
Voltage Rating - DC :
28V
Center Contact Plating :
Silver
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Grayhill
Body Length or Diameter :
12.7mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Bushing Thread :
Circuit :
DPDT
Contact Current(DC)-Max :
5A
Subcategory :
Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Bushing Type :
Features :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator :
TOGGLE
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Housing Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Lamp Type :
Switch Function :
On-On
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Termination :
PC Pin
Terminal Length :
0.125 inch
PCB Hole Count :
8
Actuator Type :
Standard Round
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Illumination Color :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
34A
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Sealing :
Epoxy
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Brand :
Grayhill
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Function :
On-On
Power Rating :
400 mVA
Illumination Voltage (Nominal) :
IP Rating :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Breadth :
11.43 mm
Product Category :
Toggle Switches
Termination Type :
Solder
Contact Plating :
Silver
End Contact Plating :
Actuator Length :
21.32mm
Product Status :
Active
Product Type :
Toggle Switches
Surface Mount :
No
Current Rating :
5A
Bushing Length :
0.35 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Base Product Number :
34ADP
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Form :
DPDT
Body Height :
20.32mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
34ADP15B7M7QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"