34ADP13B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP13B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
TOGGLE
Radiation Hardening :
No
Features :
Surface Mount :
No
Termination :
Solder
Lamp Type :
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Illumination :
Non-Illuminated
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Length :
13.97mm
Termination Style :
Solder Lug
Contact Form :
DPDT
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Ingress Protection :
Body Breadth :
11.43 mm
Actuator Type :
Standard Round
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mount :
Panel
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
RoHS :
Details
Actuator Finish :
Chrome
Terminal Length :
0.156 inch
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Length :
12.7mm
Voltage Rating - DC :
28V
18 Weeks
Body Height :
8.89mm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Resistance :
0.01mOhm
Published :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Housing Material :
Stainless Steel
Brass, Chrome Plated
Termination Type :
Solder Lug
Max Current Rating :
5A
Sealing :
Epoxy
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
End Contact Plating :
Silver
Center Contact Plating :
Silver
Bushing Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Circuit :
DPDT
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage Rating - AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread :
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Style :
Through Hole
Contact Function :
Toggle Switches
Depth :
11.43mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Feature :
Panel Mount
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
34ADP13B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"