34ADP12B4V3RT
Mfr.Part #
34ADP12B4V3RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Panel Cutout Dimensions :
Body Breadth :
11.43 mm
Termination Type :
Solder
Termination Style :
PC Pin
Length - Termination :
0.185 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
34ADP
Housing Material :
Stainless Steel
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - AC :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Length or Diameter :
15.748mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Color :
Bushing Type :
Unthreaded
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Function :
On-On
Series :
34A
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination :
PC Pin
Toggle Switches
Bushing Length :
0.28 inch
Electrical Life :
40,000 Cycles
Surface Mount :
No
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Illumination Type, Color :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Terminal Length :
0.185 inch
Sealing :
Epoxy
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
20V
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Actuator Length :
5.08mm
Product Status :
Active
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Height :
16.002mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Packaging :
Bulk
PCB Hole Count :
10
Illumination Voltage (Nominal) :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Bushing Thread :
Unthreaded
On-On
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Brackets, Through Hole
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
34ADP12B4V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"