34ADP12B4M7GT
Mfr.Part #
34ADP12B4M7GT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Stock
87
In Stock :
87
Product Category :
Housing Material :
Stainless Steel
PCB Hole Count :
8
Switches
Bushing Length :
0.28 inch
Current Rating :
5A
Length - Termination :
0.125 inch
Package :
Bulk
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Compliance :
Power Rating :
400 mVA
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Toggle Switches
Body Length or Diameter :
12.7mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated DC :
28V
Terminal Length :
0.125 inch
Standard Round
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
IP Rating :
Illumination :
Non-Illuminated
Reach Compliance Code :
Compliant
Bushing Thread :
Unthreaded
Illumination Type, Color :
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage - Rated AC :
125V
Active
Termination Type :
Solder
Sealing :
Epoxy
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Function :
Toggle Switches
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Body Height :
20.32mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Published :
2011
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Termination :
PC Pin
Actuator Length :
5.08mm
Contact Plating :
Gold, Silver
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Bulk
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Circuit :
DPDT
Bushing Type :
Unthreaded
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Termination Style :
PC Pin
Surface Mount :
No
Voltage Rating - DC :
28V
Brass, Chrome Plated
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
34ADP12B4M7GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"