34ADP12B4M6RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP12B4M6RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Category :
Toggle Switches
Min Operating Temperature :
-30°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Current Rating :
5A
Throw Configuration :
DPDT
Termination :
PC Pin
Subcategory :
Switches
Contact Plating :
Gold
Illumination :
Non-Illuminated
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
20V
Product Type :
Toggle Switches
Mount :
Brackets, Through Hole
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Type :
Standard Round
Power Rating :
400 mVA
Packaging :
Bulk
Published :
Package :
Bulk
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Form :
DPDT
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (AC) :
20V
RoHS :
Details
Circuit :
Product Status :
Active
Actuator Length :
5.08mm
Lamp Type :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Thread :
Unthreaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Electrical Life :
40,000 Cycles
Mounting Style :
Through Hole
Grayhill
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Features :
Illumination Type, Color :
Current Rating :
5A
Ingress Protection :
Switch Function :
On-On
Brand :
Grayhill
Base Product Number :
34ADP
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator :
TOGGLE
Panel Cutout Dimensions :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination Color :
Datasheets
34ADP12B4M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"