34ADP12B3M3QT
Mfr.Part #
34ADP12B3M3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Mount :
Panel
34ADP
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Bushing Thread :
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Terminal Length :
0.25 inch
Body Breadth :
11.43 mm
Radiation Hardening :
No
Body Length or Diameter :
12.7mm
IP Rating :
Termination Type :
Quick Connect
Mounting Style :
PCB Mount
Lamp Type :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
6.86mm
Series :
34A
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Quick Connect
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating :
5A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Type :
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
28V
Center Contact Plating :
Silver
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
28V
40,000 Cycles
Compliance :
Grayhill
Contact Current(AC)-Max :
2A
Length - Termination :
0.25 inch
Body Height :
8.89mm
COPPER ALLOY
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Datasheets
34ADP12B3M3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"