34ADP12B1M1RT
Mfr.Part #
34ADP12B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Length - Termination :
0.156 inch
Body Length or Diameter :
12.7mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Length :
5.08mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Ingress Protection :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage - Rated DC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Termination :
Solder
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Style :
Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator :
TOGGLE
Series :
34A
Mount :
Panel
DPDT
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Terminal Length :
0.156 inch
Termination Type :
Solder Lug
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
20V
Illumination Type, Color :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Height :
8.89mm
Body Breadth :
11.43 mm
Published :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Datasheets
34ADP12B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"