34ADP11B9M1RT
Mfr.Part #
34ADP11B9M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Actuator Length :
10.41mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
11.43 mm
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Lug
Length - Termination :
0.156 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination :
Solder
Mounting Style :
Through Hole
Contact Resistance :
0.01mOhm
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage Rating - AC :
20V
Mounting Feature :
Panel Mount
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mount :
Panel
Voltage - Rated DC :
20V
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Type :
Solder Lug
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage - Rated AC :
20V
Published :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Bushing Length :
0.296 inch
Body Height :
8.89mm
Actuator :
TOGGLE
Lamp Type :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Datasheets
34ADP11B9M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"