10HV36B225KCM
Mfr.Part #
10HV36B225KCM
Description
CAP CER 2.2UF 1KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.720 18.29mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead Pitch :
34.925mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Width :
6.89mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Pitch :
34.92mm
Size / Dimension :
1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm
Length :
36.83mm
Lead Spacing :
1.375 34.92mm
Capacitance :
2.2μF
Straight
Reference Standard :
MIL-PRF-49467
Datasheets
10HV36B225KCM
KEMET 10HV36B225KCM
HV RAD-LDD Indust X7R HV 2.2μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV36B225KCM Overview
Ceramic capacitor is 1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 34.925mm.
10HV36B225KCM Features
a size/dimension of 1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm