10HV16B394KN
Mfr.Part #
10HV16B394KN
Description
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
17.78mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.39µF
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.700 17.78mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
8.89mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
Lead Spacing :
0.700 17.78mm
Applications :
Downhole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Length :
20.83mm
Lead Style :
Straight
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
10HV16B394KN
KEMET 10HV16B394KN
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C 0.39μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV16B394KN Overview
A 0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
10HV16B394KN Features
a size/dimension of 0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm