10HV20B103KC
Mfr.Part #
10HV20B103KC
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Pbfree Code :
No
Feature :
High Voltage, High Temperature
Dielectric Material :
Ceramic
Radial
HTS Code :
Multilayer :
No
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
4.32mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.59mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
5.59mm
Lead Pitch :
4.318mm
Published :
Radiation Hardening :
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Lead Spacing :
0.170 4.32mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
Capacitance :
10000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage :
1kV
Length :
6.35mm
Depth :
3.81mm
Width :
5.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
10HV20B103KC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET 10HV20B103KC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Voltage:1kV, Mounting Type:Through Hole, 10HV20B103KC pinout, 10HV20B103KC datasheet PDF, 10HV20B103KC amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET 10HV20B103KC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET 10HV20B103KC
HV RAD-LDD Indust X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV20B103KC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
10HV20B103KC Features
a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV