10HV12B103ZC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HV12B103ZC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
7.62mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Downhole
Mount :
Through Hole
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
-20% +80%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead Spacing :
0.300 7.62mm
Feature :
High Voltage, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
10HV12B103ZC
KEMET 10HV12B103ZC
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C 10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm -55°C~200°C High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV12B103ZC Overview
A program's size/dimension is 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.62mm.
10HV12B103ZC Features
a size/dimension of 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm