10HV16N103KN
Mfr.Part #
10HV16N103KN
Description
CAP CER 10000PF 1KV NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.700 17.78mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C
Size / Dimension :
0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Height Seated (Max) :
0.700 17.78mm
Width :
8.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size Code :
Lead Pitch :
17.78mm
Radial
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Feature :
High Voltage, High Temperature
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
Downhole
Length :
20.83mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
10HV16N103KN
KEMET 10HV16N103KN
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C 10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV16N103KN Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
10HV16N103KN Features
a size/dimension of 0.820Lx0.350W 20.83mmx8.89mm