10HV20N330JCM
Mfr.Part #
10HV20N330JCM
Description
CAP CER 33PF 1KV NP0 RADIAL
EAR99
Dielectric :
C0G
Lead Spacing :
0.170 4.32mm
Series :
HV RAD-LDD Indust C0G HV
Lead Pitch :
4.318mm
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
6.35mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Pitch :
4.32mm
Published :
Capacitance :
33pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.220 5.59mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Radial
JESD-609 Code :
e0
Reference Standard :
MIL-PRF-49467
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
5.08mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
Datasheets
10HV20N330JCM
KEMET 10HV20N330JCM
HV RAD-LDD Indust C0G HV 33pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV20N330JCM Overview
A program's size/dimension is 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 4.318mm.
10HV20N330JCM Features
a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm