10HV22B103MC
Mfr.Part #
10HV22B103MC
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
X7R
Terminal Shape :
Wire
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Length :
9.4mm
Published :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Width :
6.35mm
Terminal Pitch :
6.98mm
Capacitance :
10000pF
Lead Pitch :
6.985mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.275 6.99mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Radial
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size / Dimension :
0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm
Multilayer :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
10HV22B103MC
KEMET 10HV22B103MC
HV RAD-LDD Indust X7R HV 10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV22B103MC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 6.985mm.
10HV22B103MC Features
a size/dimension of 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm