10HV20B103K
Mfr.Part #
10HV20B103K
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Depth :
3.81mm
Lead Pitch :
4.318mm
Lead Spacing :
0.170 4.32mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
10000pF
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
32 Weeks
Height Seated (Max) :
0.220 5.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
2.5 %
Size Code :
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
5.59mm
Terminal Pitch :
4.32mm
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Feature :
High Voltage, High Temperature
Width :
5.08mm
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Downhole
Voltage :
1kV
Published :
Length :
6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
Datasheets
10HV20B103K
Introducing Ceramic Capacitors KEMET 10HV20B103K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:1kV, 10HV20B103K pinout, 10HV20B103K datasheet PDF, 10HV20B103K amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET 10HV20B103K ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET 10HV20B103K
HV RAD-LDD Indust X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV20B103KC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
10HV20B103KC Features
a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV