10HV20B103MC
Mfr.Part #
10HV20B103MC
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
6.35mm
Width :
5.08mm
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Size Code :
Multilayer :
No
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead Pitch :
4.318mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.59mm
Applications :
Downhole
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
0.170 4.32mm
Straight
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
4.32mm
Capacitance :
10000pF
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Published :
Voltage - Rated :
1000V 1kV