10HV23B823KCM
Mfr.Part #
10HV23B823KCM
Description
CAP CER 0.082UF 1KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Reference Standard :
MIL-PRF-49467
Width :
6.89mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
Terminal Pitch :
9.52mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Length :
11.94mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
9.525mm
Capacitance :
0.082µF
Feature :
High Voltage
Multilayer :
yes
Published :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Size / Dimension :
0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
10HV23B823KCM
KEMET 10HV23B823KCM
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.082μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV23B823KCM Overview
Ceramic capacitor is 0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 9.525mm.
10HV23B823KCM Features
a size/dimension of 0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm