10HV22N222MN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HV22N222MN
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Feature :
High Voltage
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
9.4mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
6.985mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Applications :
Downhole
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Published :
Capacitance :
2200pF
Terminal Pitch :
6.98mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Width :
6.35mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Series :
HV RAD-LDD Indust C0G HV
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm
Lead Spacing :
0.275 6.99mm
Size Code :
Datasheets
10HV22N222MN
KEMET 10HV22N222MN
HV RAD-LDD Indust C0G HV 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV22N222MN Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 6.985mm.
10HV22N222MN Features
a size/dimension of 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm