10HV24B154KN
Mfr.Part #
10HV24B154KN
Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Width :
6.89mm
Size / Dimension :
0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm
Tolerance :
±10%
Straight
Dissipation Factor :
2.5 %
Lead Spacing :
0.475 12.06mm
Length :
14.48mm
Capacitance :
0.15μF
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
12.065mm
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Height :
12.7mm
Terminal Pitch :
12.06mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
10HV24B154KN
KEMET 10HV24B154KN
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV24B154KN Overview
Ceramic capacitor is 0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 12.065mm.
10HV24B154KN Features
a size/dimension of 0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV