10HV24B104K
Mfr.Part #
10HV24B104K
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.475 12.06mm
Width :
6.89mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
12.7mm
Tolerance :
±10%
Length :
14.48mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm
Terminal Pitch :
12.06mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Pitch :
12.065mm
Radial
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Lead Diameter :
635 µm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
10HV24B104K
KEMET 10HV24B104K
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV24B104KN Overview
Ceramic capacitor is 0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 12.065mm.
10HV24B104KN Features
a size/dimension of 0.570Lx0.270W 14.48mmx6.86mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV