10HV20B102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HV20B102K
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.170 4.32mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.220 5.59mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead Pitch :
4.318mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Bulk
Applications :
Downhole
Feature :
High Voltage, High Temperature
Published :
Capacitance :
1000pF
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
Datasheets
10HV20B102K
KEMET 10HV20B102K
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm -55°C~200°C High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV20B102K Overview
Ceramic capacitor is 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 4.318mm.
10HV20B102K Features
a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV