10HV36B225KC
Mfr.Part #
10HV36B225KC
Description
CAP CER 2.2UF 1KV X7R RADIAL
Capacitance :
2.2μF
Package / Case :
Radial
Dissipation Factor :
2.5 %
Width :
6.89mm
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
1.375 34.92mm
Length :
36.83mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
X7R
Terminal Shape :
Wire
2
Multilayer :
No
not_compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.81mm
ROHS3 Compliant
Height :
5.59mm
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
17.78mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage :
1kV
Size / Dimension :
1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm
Downhole
Terminal Pitch :
34.92mm
Height Seated (Max) :
0.720 18.29mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
10HV36B225KC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET 10HV36B225KC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:1kV, 10HV36B225KC pinout, 10HV36B225KC datasheet PDF, 10HV36B225KC amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET 10HV36B225KC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET 10HV36B225KC
HV RAD-LDD Indust X7R HV 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV36B225KC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 17.78mm.
10HV36B225KC Features
a size/dimension of 1.450Lx0.270W 36.83mmx6.86mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV