10HV34B105KN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HV34B105KN
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 1KV X7R RADIAL
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1μF
Terminal Pitch :
24.76mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead Style :
Straight
Length :
26.67mm
Size / Dimension :
1.050Lx0.270W 26.67mmx6.86mm
Lead Pitch :
24.765mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Width :
6.89mm
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
0.975 24.76mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2014
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Applications :
Downhole
Packaging :
Bulk
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
10HV34B105KN
KEMET 10HV34B105KN
HV RAD-LDD Indust X7R HV 1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 1.050Lx0.270W 26.67mmx6.86mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial