10HV31B104KCM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HV31B104KCM
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
6.35mm
Applications :
Downhole
Reference Standard :
MIL-PRF-49467
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Pitch :
10.16mm
Capacitance :
0.1μF
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
Length :
13.97mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.550Diax0.250W 13.97mmx6.35mm
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage, High Temperature
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Published :
Datasheets
10HV31B104KCM
KEMET 10HV31B104KCM
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.550Diax0.250W 13.97mmx6.35mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV31B104KCM Overview
A 0.550Diax0.250W 13.97mmx6.35mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
10HV31B104KCM Features
a size/dimension of 0.550Diax0.250W 13.97mmx6.35mm