10HV26B394MN
Mfr.Part #
10HV26B394MN
Description
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.720 18.29mm
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Length :
19.56mm
Width :
6.89mm
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead Pitch :
17.145mm
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Spacing :
0.675 17.14mm
Terminal Pitch :
17.14mm
Size / Dimension :
0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.39µF
Datasheets
10HV26B394MN
KEMET 10HV26B394MN
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.39μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV26B394MN Overview
Ceramic capacitor is 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 17.145mm.
10HV26B394MN Features
a size/dimension of 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm