10HV26B394KC
Mfr.Part #
10HV26B394KC
Description
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.675 17.14mm
Height Seated (Max) :
0.720 18.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
17.145mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Feature :
High Voltage
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Length :
19.56mm
Width :
6.89mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm
Capacitance :
0.39µF
Terminal Pitch :
17.14mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
10HV26B394KC
KEMET 10HV26B394KC
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.39μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV26B394KC Overview
A program's size/dimension is 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 17.145mm.
10HV26B394KC Features
a size/dimension of 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm