10HV26B105KC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HV26B105KC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
No
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Voltage, High Temperature
Width :
6.89mm
Size / Dimension :
0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.675 17.14mm
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.720 18.29mm
Lead Pitch :
17.145mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
19.56mm
Applications :
Downhole
JESD-609 Code :
e0
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
17.14mm
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Datasheets
10HV26B105KC
KEMET 10HV26B105KC
HV RAD-LDD Indust X7R HV 1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV26B105KC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 17.145mm.
10HV26B105KC Features
a size/dimension of 0.770Lx0.270W 19.56mmx6.86mm