10HV25B474KC
Mfr.Part #
10HV25B474KC
Description
CAP CER 0.47UF 1KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height Seated (Max) :
0.600 15.24mm
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.575 14.60mm
HTS Code :
Multilayer :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Terminal Pitch :
14.6mm
Width :
6.89mm
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
17.02mm
Lead Pitch :
14.605mm
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm