10HV25B224MN
Mfr.Part #
10HV25B224MN
Description
CAP CER 0.22UF 1KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Pitch :
14.6mm
Mount :
Through Hole
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.575 14.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.600 15.24mm
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HV
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Applications :
Downhole
HTS Code :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Depth :
6.86mm
Lead Pitch :
14.605mm
Capacitance :
0.22µF
Width :
6.89mm
Pbfree Code :
No
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
17.02mm
Datasheets
10HV25B224MN
KEMET 10HV25B224MN
HV RAD-LDD Indust X7R HV 0.22μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HV25B224MN Overview
Ceramic capacitor is 0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 14.605mm.
10HV25B224MN Features
a size/dimension of 0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm