10HV25B224K
Mfr.Part #
10HV25B224K
Description
CAP CER 0.22UF 1KV X7R RADIAL
Capacitance :
0.22µF
Lead Pitch :
14.605mm
Package / Case :
Radial
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.600 15.24mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Series :
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
Size / Dimension :
0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm
Feature :
High Voltage, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.575 14.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
10HV25B224K
KEMET 10HV25B224K
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm -55°C~200°C High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
10HV25B224K Overview
A program's size/dimension is 0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 14.605mm.
10HV25B224K Features
a size/dimension of 0.670Lx0.271W 17.02mmx6.89mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV