TPMD687M004R0025
Mfr.Part #
TPMD687M004R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 680UF 20% 4V 2917
Tantalum Capacitors
Number of Pins :
2
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Case Code (Metric) :
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Dissipation Factor :
8 %
Type :
Molded
Capacitance :
680μF
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.1mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Depth :
4.3mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Rated DC :
4V
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Manufacturer Size Code :
D
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%