TPMD108K004R0025
Mfr.Part #
TPMD108K004R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Type :
Molded
Tan Delta :
0.08
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
21 Weeks
Depth :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
2874mA
Series :
TPM
Manufacturer Size Code :
D
Voltage - Rated :
4V
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Published :
Leakage Current :
0.04mA
HTS Code :
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
Capacitance :
1000µF
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.9mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
8 %