TPMD108K002R0025
Mfr.Part #
TPMD108K002R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 10% 2.5V 2917
Capacitance :
1000µF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
4.3mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
3.1mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Manufacturer Size Code :
D
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Published :
Radiation Hardening :
No
0.08
Series :
TPM
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Leakage Current :
25μA
Number of Pins :
2
Length :
7.3mm
EAR99
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
3.194A
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dissipation Factor :
8 %
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
2.5V