TPMD107M016R0050
Mfr.Part #
TPMD107M016R0050
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Width :
4.3mm
Length :
7.3mm
Positive Tolerance :
20%
Published :
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
0.016mA
Height :
2.9mm
HTS Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Size Code :
21 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Feature :
ROHS3 Compliant
ESR :
50 mΩ
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
2032mA
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V