TPMD106M050R0140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPMD106M050R0140
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V 2917
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Published :
2013
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
2917
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
21 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10μF
Series :
TPM
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D
Length :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
8 %
Leakage Current :
0.005mA
Resistance :
140mOhm
Number of Terminations :
2
Height :
3.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Tan Delta :
0.08
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Depth :
4.3mm