TPMD108K004R0045
Mfr.Part #
TPMD108K004R0045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Stock
649
In Stock :
649
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
21 Weeks
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Ripple Current :
952mA
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
HTS Code :
Capacitance :
1000µF
Leakage Current :
40μA
Case Code (Metric) :
7343
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Voltage - Rated DC :
4V
Resistance :
45mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
2012
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
3.1mm
Dissipation Factor :
8 %
Manufacturer Size Code :
D
Pbfree Code :
yes
Series :
TPM
Tan Delta :
0.08
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Type :
Molded
Depth :
4.3mm
Tolerance :
±10%