TPMD108M002R0025
Mfr.Part #
TPMD108M002R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 20% 2.5V 2917
Published :
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
D
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Dissipation Factor :
8 %
Depth :
4.3mm
21 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
TPM
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Height :
3.1mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
2.5V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Pins :
2
Length :
7.3mm
Capacitance :
1000µF