TPMD226K035H0070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPMD226K035H0070
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
2.9mm
Size Code :
Negative Tolerance :
10%
Width :
4.3mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
ESR :
70 mΩ
Pbfree Code :
No
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
1718mA
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
J BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0077mA
Length :
7.3mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C