TPMD107K016R0050
Mfr.Part #
TPMD107K016R0050
Description
CAP TANT
Leakage Current :
16μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Max Operating Temperature :
125°C
Dissipation Factor :
8 %
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tolerance :
10%
Capacitance :
100μF
Height :
3.1mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Tan Delta :
0.08
Terminal Shape :
J BEND
Length :
7.3mm
Voltage - Rated :
16V
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Width :
4.3mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
2032mA