TPMD107K016S0050
Mfr.Part #
TPMD107K016S0050
Description
CAP TANT
Capacitance :
100μF
Terminal Shape :
J BEND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Height :
2.9mm
Ripple Current :
2032mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
7.3mm
yes
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Width :
4.3mm
ESR :
50 mΩ
Published :
HTS Code :
Size Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Leakage Current :
0.016mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
yes
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Negative Tolerance :
10%