TPMD107M016S0040
Mfr.Part #
TPMD107M016S0040
Description
CAP TANT
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
Ripple Current :
2272mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
2
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
2.9mm
Positive Tolerance :
20%
Negative Tolerance :
20%
Length :
7.3mm
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Leakage Current :
0.016mA
Surface Mount :
yes
ESR :
40 mΩ
Tan Delta :
0.08
Width :
4.3mm
Terminal Shape :
J BEND
Published :
Size Code :
Capacitance :
100μF