TPMD107K016S0040
Mfr.Part #
TPMD107K016S0040
Description
CAP TANT
2
Width :
4.3mm
0.08
Mounting Feature :
Surface Mount
Leakage Current :
0.016mA
Terminal Shape :
J BEND
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Positive Tolerance :
10%
Negative Tolerance :
10%
Ripple Current :
2272mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
ESR :
40 mΩ
Packing Method :
TR, 13 INCH
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
Length :
7.3mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Height :
2.9mm