TPMD687K004R0025
Mfr.Part #
TPMD687K004R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 680UF 10% 4V 2917
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
D
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Case Code (Imperial) :
Height :
3.1mm
Series :
TPM
Number of Pins :
2
Leakage Current :
27.2μA
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
8 %
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.08
Depth :
4.3mm
Published :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
4V
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Capacitance :
680μF
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Ripple Current :
3.194A
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm