TPMD686M016R0040
Mfr.Part #
TPMD686M016R0040
Height :
3.1mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Mounting Feature :
Ripple Current :
2272mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Imperial) :
Tan Delta :
0.08
HTS Code :
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
16V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Termination :
SMD/SMT
Width :
4.3mm
Capacitance :
68µF
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
8 %
Leakage Current :
10.9μA
Tolerance :
20%