TPMD686K016S0050
Mfr.Part #
TPMD686K016S0050
Leakage Current :
0.0109mA
Length :
7.3mm
Width :
4.3mm
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Ripple Current :
2032mA
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Published :
ESR :
50 mΩ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
68µF
3 (168 Hours)
HTS Code :
Size Code :
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
2.9mm