TPMD686K016S0040
Mfr.Part #
TPMD686K016S0040
Tantalum Capacitors
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
2272mA
Polarity :
POLARIZED
Width :
4.3mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
68µF
Dissipation Factor :
8 %
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
10.9μA
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Shape :
J BEND
Weight :
670.01263mg
Mounting Feature :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Height :
3.1mm
Tolerance :
10%