TPMD686K016R0050
Mfr.Part #
TPMD686K016R0050
Tantalum Capacitors
Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR :
50 mΩ
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.3mm
Ripple Current :
2032mA
Width :
4.3mm
Leakage Current :
0.0109mA
Weight :
670.01263mg
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitance :
68µF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
POLARIZED
Height :
3.1mm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
16V