TPMD686K016R0040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPMD686K016R0040
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.3mm
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
68µF
Height :
3.1mm
Voltage - Rated :
16V
Width :
4.3mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tan Delta :
0.08
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
10.9μA
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
8 %
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
HTS Code :
Weight :
670.01263mg
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Ripple Current :
2272mA