TPMD477M006R0030
Mfr.Part #
TPMD477M006R0030
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.3mm
Capacitance :
470µF
Polarity :
Polar
21 Weeks
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
8 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Series :
TPM
Type :
Molded
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.1mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Published :
Depth :
4.3mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
D
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm